PORADY – Jak dbać o bramy

Aby bramy wjazdowe służyły długo i niezawodnie, należy wiedzieć jak o nie dbać. Podane niżej wskazówki nie zastąpią w pełni profesjonalnego serwisu, ale stosując je regularnie, można w widoczny sposób poprawić funkcjonowanie bram tradycyjnych i automatycznych.

Horizontal-style-stainless-steel-with-wood-plate-main-gate

Bramy przesuwne – jeśli widzisz że brama przesuwna nie otwiera się tak płynnie jak dawniej, przyczyna może tkwi w korozji na rolkach i prowadnicach. W czasach, kiedy rolki były wykonywane z metalu, a nie specjalnych tworzyw, należało je regularnie czyścić i pokrywać specjalnym smarem, zmniejszającym tarcie i chroniącym przed wilgocią. Jeśli przez kilka lat zapomniałeś o tej czynności, to efektem jest ciężkie przesuwanie bramy. Aby usunąć tę usterkę, należy bardzo dokładnie oczyścić prowadnicę i rolkę. Używając szczotki drucianej, usuwamy rdzę,ziemię, liście i inne zanieczyszczenia, które mogły się na niej zebrać. Następnie należy rolkę przesmarować i pokryć dokładnie smarem.

Bramy rozchylane – utrudnione otwieranie może również występować w bramach rozchylanych. Tu jednak głównym winowajcą są zawiasy. One również pozostają wystawione na działanie czynników atmosferycznych, przez co trzeba je okresowo smarować i naoliwiać. Jeśli widzisz że zawiasy stawiają opór, należy do środka zaaplikować preparat czyszczący, np. WD-40. To jednak nie koniec. Czynność może wymagać kilkukrotnego powtórzenia. Następnie należy pamiętać o naoliwieniu zawiasów, stosując specjalne płynne smary do bram automatycznych.

Korozja – mechaniczne uszkodzenia na konstrukcji bram powinny być jak najszybciej naprawiane pozwala to zmniejszyć ryzyko występowania korozji. Jeśli jednak brama w całości prezentuje się nieestetycznie, warto pomyśleć o jej całym odmalowaniu. Do tego celu należy bramę dokładnie oczyścić, np. przy pomocy szlifierki, a następnie pokryć specjalnym rodzajem farby. Ilość warstw jest określona przez producenta na opakowaniu.